Lemat, strona prywatna

Pranie brudnych pieniędzy

Oprócz znanemu wszystkim (?) spamu nigeryjskiego, gdzie przestępcy oferują nieistniejącą kasę jak tylko im się wyśle kilka $ na "papierkową robotę" pojawił się ostatnio inny rodzaj spamu/scamu.

Przychodzą emaile z propozycjami zatrudnienia w firmie X za powiedzmy $3k miesięcznie, nie trzeba mieć żadnych kwalifikacji, wystarczy dostęp do internetu oraz konto na paypalu. Na to konto przypływają pieniądze z różnych źródeł, zadaniem "pracownika" jest przesłanie tych pieniędzy dalej np. przez Western Union (pomniejszonych o prowizję własną). Gdzie tu haczyk?

Po pierwsze te pieniądze są brudne (na przykład takie: hacking.pl - Wirus okrada klientów banku Nordea w Szwecji) a takie zabiegi mają utrudnić organom ścigania namierzenie przestępców i śledzenie przepływu gotówki.

Po drugie, jak już pracownik przestanie być użyteczny to przelewają paypalem jakąś kasę, pracownik wysyła ją od razu dalej, a potem oni wycofują kasę z konta paypalowego. "Pracownik" zostaje bez kasy.

Oczywiście w chwilę później pukają do drzwi men in black i bardzo trudno jest się wytłumaczyć z takiego procederu, już nie mówiąc o żądaniach zwrotu kasy (pochodzącej najczęściej z przestępstwa) czy np. zapłaceniu podatku...

Art. 299. § 1. Kto środki płatnicze, papiery wartościowe lub inne wartości dewizowe, prawa majątkowe albo mienie ruchome lub nieruchome, pochodzące z korzyści związanych z popełnieniem przestępstwa przez inne osoby, w szczególności polegającego na wytwarzaniu lub obrocie środkami odurzającymi lub psychotropowymi, przemycie, fałszowaniu pieniędzy lub papierów wartościowych, rozboju albo popełnieniu innego przestępstwa przeciwko mieniu wielkiej wartości, wymuszaniu okupu albo handlu bronią, amunicją lub materiałami wybuchowymi albo rozszczepialnymi, przyjmuje, przekazuje lub wywozi za granicę, pomaga do przenoszenia ich własności lub posiadania albo podejmuje inne czynności, które mogą udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie ich przestępnego pochodzenia lub miejsca umieszczenia, ich wykrycie, zajęcie albo orzeczenie przepadku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Według tego artykułu pranie brudnych pieniędzy jest zagrożone karą do 10 lat. Widać też, że amatorzy "łatwego" zarobku łatwo wpadają w ręce policji.


Data utworzenia : 2007-01-12, data aktualizacji :2008-10-15

Skomentuj ten tekst

Protected by spf
[Nospam-PL.NET]
Seti@Home
www.php.net
© Lemat 2004 - ∞