Lemat, strona prywatna

Specjalista potrzebny

Co jakiś czas pojawiają się u mnie w komentarzach prośby o pomoc we włamaniu do Gadu-Gadu dziewczyny/chłopaka. Po N-tym takim przypadku postanowiłem zatem zasięgnąć porady u źródła czyli znajomego fachowca "od głowy":

lemat
mam problem ze słówkiem z Twojej dziedziny:
jak określić kogoś, kto maniakalnie nie ufa ludziom ze swojego otoczenia, bo "mania przesladowcza" to chyba nie jest to?

Marek
zapewne masz na myśli zaburzenie myślenia zwane paranoją

lemat
pewnie tak

Marek
"mania" odnosi się do tzw. "cyklotymii", czyli jeśli ktoś ma zwiększony napęd we wszystkich sferach, tj. słownej, myślowej, ruchowej

Marek
no a jeśli chodzi o paranoję, to ta "twoja" może być "prześladowcza", z tym, że wtedy sam brak zaufania jest wtórny, bo przede wszystkim osobie się wydaje, że po prostu ktoś ją na różne sposoby prześladuje

lemat
a paranoję leczy się u psychiatry? (nie rozrózniam psychiatry od psychologa)

Marek
Paranoja to choroba psychiczna, a choroby leczy przede wszystkim psychiatra, głównie  za pomocą leków

Marek
To znaczy zakładamy, że ma to jakieś podłoże w biologii i samo gadanie (którym dysponuje psycholog) nie pomoże

Marek
Choć oczywiście psychiatra też gada, tyle że nie jest to najważniejsze

lemat
raczej chodzi mi o przypadek, kiedy człowiek chory prześladuje innych - śledzi, nie ufa, zagląda do portfela, sprawdza smsy w komórce itepe.

Marek
No więc teraz jeszcze jest problem stopnia, to znaczy jeśli uniemożliwia mu to już normalne życie, to jest to choroba psychiczna; jeśli natomiast żyje sobie "od zawsze" z czymś takim i nie jest to bardzo wyraźne (znają to tylko osoby bliższe), to raczej mówimy o zaburzeniu osobowości - "osobowość paranoiczna"

Marek
I to już jest robota dla psychologa, bo lekami tego się nie usunie. Trzeba bardzo długiej terapii, a czasami i ta nie pomoże, szczególnie jeśli ktoś nie chce się leczyć

Marek
To wszystko jest dość skomplikowane

lemat
yhy, to ja może poprzestanę na mojej odpowiedzi do tego kogoś "idź się leczyć"

Marek
Najlepiej takim nie dawać powodu do podejrzeń, czyli grać w otwarte karty, mówić jasno co się myśli i nie szeptać czegoś do innych, czego on nie słyszy :)

lemat
Poczytaj sobie co ostatnio gość mi napisał http://www.lemat.priv.pl/index.php?m=opl&pg_id=71 [user ehhh]

Marek
No, przeczytałem. Tu chodzi o to, że gość ma po pierwsze bardzo niski obraz siebie (bo pewnie chce się dowiedzieć, że dziewczyna myśli o nim źle, a on też tak o sobie myśli - jeśli miałby poczucie wartości, to specjalnie nie przejmowałby się opiniami).

Marek
A po drugie widać, że uwielbia kontrolować - co jest ważniejsze, no i dziewczynie trzeba współczuć. Bo z tym wiąże się brak zaufania do kogoś i nieumiejętność nawiązywania kontaktów. Jeśli na kimś mi zależy i szanuję siebie, to nie będę go cały czas sprawdzał, bo to by oznaczało, że nie umiem wybrać kogoś, do kogo mam zaufanie.

Marek
A spróbuj żyć bez zaufania...

lemat
mówisz mądrze, ja w sumie sie przyznam, że nie wiem co robić z takimi gostkami (bo to nie pierwszy przypadek)

Marek
Niech dorastają... A Ty rób swoje.


Data utworzenia : 2007-01-14, data aktualizacji :2007-01-26

Skomentuj ten tekst

Komentarze:

Fortix
2007-11-28 00:35:53
Co do tej paranoi :)) dobry temat podoba mi się
A więc proszę państwa nieraz mam takie zaburzenia po pierwsze :))) Z czym się to wiąże miałem kilka kobiet każdej ufałem nie podejrzewałem aż przypadkowo znalazłem w kąpie pewne fajne rozmowy. Po drugie prawie każda kobieta zawsze się da skusić jak ktoś na dnia pracuje jakiś pewien czas, na internecie wreszcie się z tobą umówi a później jak sie rozkręci to już nie zatrzymasz, każda ma tendencje do poszukiwania złota:)). Po czwarte jestem niestety też adminem, kompy to moja pasja była, a teraz to nerwy, po czwarte jak ci ktoś ciągle, zapodaje, jakieś g.. przez php do tmp to faktyczni można mieć podejrzenia i paranoje po jakimś czasie :)) I obawiam się ,że to są choroby na które cierpi większość Informatyków administratorów :)) A tak poza tym dobrze, że istnieją tacy ludzie jak wy bo zawsze można się coś dowiedzieć aby uzdrowić swoją paranoje może wirtualną ale nie do końca naturalną :))) pozdrawiam Fortix
Odpowiedź Lemata:
Najdziwniejsze jest to, że żaden z moich znajomych (w realu) nie wykazuje takich dewiacji. Spotykam się z tymi przypadłościami tylko i wyłącznie w necie. Czy Internet czyni ludzi stukniętymi czy też po prostu przyciąga ludzi niezrównoważonych emocjonalnie?
Frost
2007-06-19 01:22:34
Mądre.
Ostatnia kwestia Marka bardzo dobra.
Protected by spf
[Nospam-PL.NET]
Seti@Home
www.php.net
© Lemat 2004 - ∞