Notice: query (INSERT INTO lemat_stats_browser (day,browser,ilosc,internal) VALUES ('2024-04-24','Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)',1,'2')) failed at /home/lemat/lemat.priv.pl/stats.php:151: Array ( [0] => 22001 [1] => 1406 [2] => Data too long for column 'browser' at row 1 ) in /home/lemat/lemat.priv.pl/panel_adm/dbclass.inc.php on line 15

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/lemat/lemat.priv.pl/panel_adm/dbclass.inc.php:15) in /home/lemat/lemat.priv.pl/stats.php on line 174
Własny serwer poczty - Lemat, strona prywatna
Lemat, strona prywatna

Plusy i minusy stawiania własnego serwera poczty w firmie

Najpierw plusy:

Minusy:


Kto nie powinien stawiać serwerów poczty

admin serwera poczty musi

stawianie serwera poczty nie jest trudne, wystarczy apt-get install postfix dovecot. To co jest trudne to jest cała otoczka serwera poczty, która chroni zarówno przed spamem wchodzącym jak i wychodzącym. Ja znam naprawdę niewiele osób, które potrafią administrować serwerem. Zawsze trafiam na gości, którzy nie mają zarówno wiedzy jak i czasu aby to (z)robić porządnie.



Data utworzenia : 2008-08-22, data aktualizacji :2012-03-16

Skomentuj ten tekst

Komentarze:

gregorku
2012-12-21 21:06:12
utrzymanie serwera pocztowego
Witam
Nawiązując do utrzymania serwera pocztowego to zgodzę się z moimi kolegami najlepszym wyjściem jest jak utrzymuje go osoba kompetentna i przygotowana do tego a nie piekarz któremu wydaje się że udało się zainstalować Linuxa w wersji 12 i stał się informatykiem. Lecz po zainstalowaniu to daleka droga na konfiguracje, utrzymanie i zarządzanie a to zupełnie inna para kaloszy.
Inżynier
2012-10-03 19:29:40
Bezpieczeństow a poczta
Tekst może być.
Tu kluczowe jest bezpieczeństwo, trzeba zadać sobie pytanie czy administrator lokalny sprosta konfiguracji serwera ze wszystkimi filtrami, oraz sprawi, że domena nie trafi na czarną listę jako źródło SPAM-u.
Drugia sprawa, nie chciałbym, żeby ktoś oskarżył mnie o wyciek danych z firmy w której jestem informatykiem.

Dla wszystkich, którzy chcą własny serwer poczty na linuxa polecam poczytać o iRedMail.

Pozdrawiam
Odpowiedź Lemata:
z racji popularności mojej konfiguracji ja co chwila mam styczność z takimi źle skonfigurowanymi lub źle zarządzanymi serwerami. Stawiam je na nogi, co rozwiązuje problem na jakiś czas - dopóki admin nie zapomni o tym, co mu do łba wbijałem.
papaj
2012-02-22 19:46:00
a co z tym serwerem pocztowym??
OK. Dzięki. Coś tam mam. "COŚ" tylko dla tego, że muszę posiedzieć kolejne dni, by to rozgryść (jestem początkującym z serwerami, z serwerami tekstowymi (pierwszy serwer na WinXP, ale działał, choć nie był puszczony na zewnątrz tylko w sieci domowej), i w ogóle z zarządzania poprzez komendy (dosyć topornie mi to idzie, ale powoli do pzodu ;-) ). A tak wogóle robie to hobbistzcynie, nie jestem adminem wyższej klasy (choć może jestem, skoro udało mi się postawić i uruchomić serwera ;-) ).
Dzięki Lemat za szybką odpowiedź. Teraz muszę to tylko rozgryść.
Odpowiedź Lemata:
ja się uczyłem pół roku zanim odważyłem się wystawić mój pierwszy system poczty na świat.
papaj
2012-02-22 19:05:54
a co z tym serwerem pocztowym??
Witam. Kolega zamiast podawać plusy i minusy, które w miare myslący człowiek sam może wiedzieć ( albo się domyślić), mógł by podać jak po zainstalowaniu serwera (np: linux Ubuntu Serwer 11.10) mamy skonfigurować dany serwer pocztowy, bo albo jestem tępy, albo nie umiem korzystać z netu, gdyż od 4 miesięcy nie mogę nic znaleść na ten temat. Postawiłem serwer HTML, zmieniłem uprawnienia, wgrałem stronę, ale za chiny nie wiem jak uruchomić tam serwer mailowy, jak go skonfigurować, oraz dodawać użytkowników (prowadzę firmę i zatrudniam kilka osób, więc muszą mieć maile), jak zrobić, by wysyłać (również) lokalnie maile, czy da się ich odczytywać poprzez przeglądarkę (jak np: w WP.PL, O2.PL, ONET.PL, itp), i wreszcie jak skonfigurować program pocztowy (np: Outlook)???
Czy mogę prosić o pomoc???
PLIIIIZZZZZZZZ ! ! !
ps:można było te plusy i minusy podać na końcu takiego "wykładziku"
Odpowiedź Lemata:
rozejrzyj się...
Ładowny
2011-04-08 04:23:19
Własny serwer poczty
Powiem tak - własny serwer poczty to super sprawa, ale niestety brakuje w firmach kompetentnych adminów. Dzięki czemu muszę przepuszczać np. domeny *.local u siebie, bo ktoś sobie zainstalował Exchange i nie zadał trudu, żeby zmienić HELO. A jest to klient. Czyli od nich poczta musi dochodzić.

Myślę, że małe firmy, do kilkudziesięciu pracowników, są skazane na ISP. Czasem zdarza się, że bardzo duże firmy też korzystają z ISP.

Minusem ISP są: pierwsza linia suportu, która nie potrafi rozwiązać bardziej skomplikowanego problemu ( no to może im się zdarza raz na 3 miesiące, bo ludzie dzwonią z pierdołami ) i domorośli admini, pełni zadufania w swoje umiejętności ale nie mający pojęcia jakie ograniczenia i limity ma ich system i nie umiejący czytać logów swoich serwerów ( odnoszę się tu do problemu, który miałem z konkretną firmą - duży ISP - jakiś czas temu ). "Admini" się mądrzyli strasznie, sugerowali błędy w moim skrypcie a okazał się że był limit na ilość zapytań SQL ustawiony. Więc jak klienci masowo wchodzili na stronę to system przestawał odpowiadać. Przeniosłem całość na własny serwer i skończyły się problemy.

Pozostaje kwestia bezpieczeństwa, często ignorowana. Małe firmy bez fachowego admina nie są w stanie tego zapewnić. Duże często też nie. Ostatnio dostałem konto sftp ( żeby uploadować dane ) na serwerze dostawcy i z ciekawości sprawdziłem parę rzeczy. Mogłem przeczytać /etc/passwd i inne konfigi . A firma spora, oddziały w całej Polsce.
wszystkie opinie »
Protected by spf
[Nospam-PL.NET]
Seti@Home
www.php.net
© Lemat 2004 - ∞