Lemat, strona prywatna

Jak należy uprawiać marketing część II

Kilka dość ważnych informacji dla tych, którzy handlują (sprzedają/kupują) bazy danych adresów e-mail. Jest to zjawisko naganne ale niestety powszechne. Przede wszystkim taka baza danych prawdopodobnie zawiera sporą liczbę adresów e-mail skonstruowanych z imienia i/lub nazwiska - czyli podlegających Ustawie o Ochronie Danych Osobowych.

Polscy spamerzy - ci którzy wysyłają prośby o "zgodę na przesyłanie informacji handlowych" - nie mają zielonego pojęcia o swoich obowiązkach wynikających z tej ustawy. A wystarczy wejść na stronę GIODO i trochę poczytać. Cytuję:

Lista obowiązków:
"Obowiązek informacyjny" jest powtórzony też pod tym linkami:

Jakie warunki musi spełnić administrator danych, aby przetwarzać dane osobowe zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych?

Administrator danych, aby przetwarzać dane osobowe zgodnie z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych, musi spełnić przynajmniej jeden z warunków decydujący o tym, że takie działanie jest legalne. Ponadto musi dopełnić obowiązku rejestracji zbioru w GIODO i obowiązku informacyjnego, a ponadto we właściwy sposób zabezpieczać zgromadzone dane, dbać o interesy osób, których dane dotyczą i respektować ich prawa gwarantowane ustawą o ochronie danych osobowych.

Czy firma marketingowa, która kupiła bazę danych osobowych od innego podmiotu, powinna powiadomić każdą osobę o tym, że przetwarza jej dane?

Niewykonanie obowiązku powiadomienia ustanowionego w art. 25 ustawy podlega natomiast odpowiedzialności karnej, bowiem na podstawie art. 54 ustawy, osoba, która - administrując zbiorem danych - nie dopełnia obowiązku poinformowania osoby, której dane dotyczą, o jej prawach lub przekazania tej osobie informacji umożliwiających korzystanie z praw przyznanych jej w niniejszej ustawie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. W tym miejscu przytoczyć należy stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który w wyroku z dnia 22 stycznia 2004 r. (sygn. akt II SA 2665/2002) wskazał, że: „Firma, która nabyła zbiór danych osobowych od innego administratora danych, powinna powiadomić klientów, że posiada ich dane, oraz dać im czas, aby mieli szansę wnieść sprzeciw na ich przetwarzanie do celów marketingowych. Niedotrzymanie tych warunków łamie przepisy o ochronie danych osobowych.”


Czy należy zgłosić do rejestracji Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych zbiór danych osób zamawiających usługę newsletter?

Tak, zbiór danych osób zamawiających za pośrednictwem strony internetowej wiadomości newsletter należy zgłosić do rejestracji GIODO.

Uzasadnienie:

Specyfiką Internetu jest to, że aby zamówić newsletter danego serwisu należy wpisać na jego stronie swój adres e-mail, który w rozumieniu ustawy o ochronie danych osobowych stanowi dane osobowe. Osoby zainteresowane otrzymywaniem bezpłatnych treści redakcyjnych (newsletter) z założenia podają dobrowolnie swój adres e-mail w serwisie.Czym się wyróżniają polscy spamerzy?

Polscy spamerzy posługują się takimi stopkami:

Państwa adres e-mail pochodzi z ogólnie dostępnych źródeł typu Panorama Firm, Polskie Książki Telefoniczne, prasa, strony internetowe.
wiadomość tą wysłaliśmy na ogólnodostępny adres e-mailowy

Co oznacza, że baza adresów została najzwyczajniej w świecie kupiona od handlarza i ten handlarz zalecił wstawienie tego zdania. Handlarze zalecają też wstawienie takich tekstów:

Ten e-mail jest jedynie zapytaniem o wyrażenie zgody na jednorazowe otrzymanie materiałów handlowych i jest zgodnie z Ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o Świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2002r, nr 144 poz. 1204 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r.) oraz dyrektywą UOKiK: "Dopuszczalne jest przesłanie na adres e-mail pytania czy adresat zgadza się na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowej"
Dopuszczalne jest przesłanie na adres e-mail pytania czy adresat zgadza się na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowej - materiały z konferencji nt. Bezpieczeństwa w Sieci Internet, Warszawa 14 marca 2006
Ostatni cytat identyfikuje wręcz handlarza - jest to IPEiK, o spamerskich praktykach którego jest wszędzie pełno. np. Vagla o nim pisze.
Oczywiście takie pytanie o możliwość przysyłania spamu bardzo często jest Informacją Handlową według Ustawy o Świadczeniu Usług droga Elektroniczną ale nawet jeżeli nie zawiera Informacji Handlowej to jest to zwykły spam.
Chodzi o to, że "spam" i "Niezamówiona Informacja Handlowa" to są dwa różne pojęcia. Widziałem wiele razy spam, który nie był NIH, nie widziałem za to oni jednego "zapytania", który nie byłby spamem.

Data utworzenia : 2011-04-27

Skomentuj ten tekst

Komentarze:

Komputer
2013-01-17 20:29:49
zabawny e-mail
Witam serdecznie dzisiaj dostałem dosyć zabawnego e-maila niby z adresu info@interpol.org

Good Day


This is the internet fraud unit of the Interpol police; we are mandated by the British High Commission and the FBI to combat internet fraud. Our monitoring device picked up several signal transaction on your server and since then we have been monitoring all your internet transaction and we have just discovered that you have been into series of transaction.


From our investigation you have been into a transaction worth of millions of dollars which you have spent money on, and you have been dealing with the wrong people. A compensation of six hundred and fifty thousand united state dollars ($650,000.00) has been allocated to Americans, Arabians, Europeans, Canadians and Asian citizen who have been scammed and harassed on the internet. We are supported by the UNITED NATIONS and have been investigating emails directed to selected individuals.We want to clear your doubts; you are to continue your transaction with Robert Nicholas of the compensation payment department immediately. Please you are to notify us when you receive this email.


You are not to disclose this information to a third party as we are on the trail to get all perpetrators of cyber crime.


Thank you for your understanding


Faithfully

Bryan Anderson

Head Internet Fraud Unit.

Nie wiem czy ktokolwiek jeszcze nabiera się na takie bzdury :)
Zaproponowałem kiedyś na forum gmaila czy nie dałoby się zrobić filtrów wycinających pocztę z niechcianych przez danego usera krajów. Kilku mądrych ludzi jednak stwierdziło, że takie rozwiązanie nie wyeliminuje 100% spamu i nie ma sensu rozważać takiej opcji. Nie wiem jak oni, ale ja nie piszę z nikim z rosji, chin itp. "królestw spamu".

Jakie jest Pana zdanie na temat (w niektórych przypadkach całkowitego) wycinania poczty z niektórych krajów?

Pozdrawiam
Odpowiedź Lemata:
1) "Tylko dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej." Albert Einstein.
2) Artykuł obok opisuje moje filtry antyspamowe, w tym wycinanie całych Chin. Kolejny artykuł opisuje ukrywanie rekordu MX przed Chinami. 10 lat temu w panelu home.pl można było sobie włączyć filtrowanie Chin i Korei. Dobre filtry antyspamowe buduje się pod konkretnego odbiorcę.
Komputer
2012-12-04 15:19:42
Niezamówiona informacja handlowa?
Witam
Dzisiaj dostałem maila następującej treści:


"Szanowni Państwo
Zwracam się z zapytaniem o możliwość przesłania Państwu drogą mailową promocyjnej oferty dotyczącej kompleksowego zaopatrzenia w urządzenia do sprzątania, szorowarki, odkurzacze, zamiatarki, środki czyszczące oraz higienę profesjonalną.

[wymoderowano]
Specjalista ds. sprzedaży

[wymoderowano]

Niniejsze zapytanie nie jest ofertą handlową, a jedynie zapytaniem o zgodę na przesyłanie ofert handlowych drogą elektroniczną zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 18 lipca 2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2002r. Nr 144, poz 1204 z późn. zm.). Adres e-mail na który zostało wysłane zapytanie o możliwość przesłania promocyjnej oferty zostało pozyskane z ogólnie dostępnych źródeł."

Plus kilka załączników graficznych na których widać produkty oferowane przez tą firmę.

1. "Niniejsze zapytanie nie jest ofertą handlową, a jedynie zapytaniem o zgodę na przesyłanie ofert handlowych drogą elektroniczną zgodnie...." - jeśli to nie jest oferta handlowa to dlaczego przesłali mi listę produktów oraz ich zdjęcia?

2. "Adres e-mail na który zostało wysłane zapytanie o możliwość przesłania promocyjnej oferty zostało pozyskane z ogólnie dostępnych źródeł" - czyt. kupili od kogoś bazę licząc na to, że nikt się nie przyczepi. O ile się nie mylę to taką bazę danych trzeba zarejestrować w GIODO.

Zazwyczaj tego nie robię, ale odpisałem:

"Witam

Wasz tupet i bezczelność w wyrywkowym posługiwaniu się przepisami prawa jest porażające.

"Zwracam się z zapytaniem o możliwość przesłania Państwu drogą mailową promocyjnej oferty dotyczącej kompleksowego zaopatrzenia w urządzenia do sprzątania, szorowarki, odkurzacze, zamiatarki, środki czyszczące oraz higienę profesjonalną"
oraz
"Niniejsze zapytanie nie jest ofertą handlową, a jedynie zapytaniem o zgodę na przesyłanie ofert handlowych drogą elektroniczną zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 18 lipca 2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2002r. Nr 144, poz 1204 z późn. zm.). Adres e-mail na który zostało wysłane zapytanie o możliwość przesłania promocyjnej oferty zostało pozyskane z ogólnie dostępnych źródeł."To zdanie przesłane przez was na mój drugi adres e-mail (mój adres e-mail) (nie wiem skąd go macie, ale pachnie mi tu handlem lub nielegalnym zbieraniem baz danych) jest niezgodne z cytowaną przez was ustawą


Niniejsze zapytanie nie jest ofertą handlową :) jednak później następuje wymienianie waszych produktów oraz dołączyliście zdjęcia pięknie prezentujące waszą ofertę a to już jest oferta handlowa.
Nie można razem z pytaniem wysłać oferty.

Chyba 5000 zł wynosi kara za niezamówioną informację handlową.

Nie pozdrawiam

P.S.

To, że ktoś umieścił na stronie jakiś email nie oznacza, że wolno Wam wysyłać na niego oferty handlowe. Najpierw musicie uzyskać zgodę adresata, i zgoda musi być dana Wam osobiście a nie firmie trzeciej.
Jedyną akceptowalną formą zbierania adresów jest zapisanie się do newslettera samego zainteresowanego

Wasz adres e-mail, nazwa firmy oraz treść e-maila trafi na czarne listy oraz umieszczę temat na kilku stronach internetowych."


Spamerzy zazwyczaj nie odpowiadają, ale tutaj dostałem odpowiedź w niecałe 2 godziny:

"Witam,

Już Panu tłumaczę jak taka oferta trafiła do Pana. Jakiś idiota wysłał mi na skrzynkę mailingową maila który miał ok 450 odbiorców, w tym Pański adres. Z racji, że system ma za zadanie przesyłać wiadomości właśnie w taki sposób no to teraz dostaję opieprz od połowy Polski, że nie chcieli żadnej oferty. Zatrzymać już tego nie mogę bo wszystkie wiadomości poleciały w eter, nawet nie wiem do kogo.

Jeżeli koniecznie chce Pan nas oczernić to nic nie poradzę, bo ewidentnie ma Pan rację, lecz prosiłbym o wyrozumiałość. Zmodyfikowałem już skrypt wysyłający (jest zablokowany).

Z poważaniem,

[wymoderowano]"

1. Jeśli ktoś wysłałby na jego skrzynkę pocztową maila to u mnie widniałby adres tego "kogoś", a nie tej firmy, która byłaby jednym z wielu adresatów czy może się mylę?

2. 450 odbiorców i nagle "opieprz" od całej Polski"?

3. "Z racji, że system ma za zadanie przesyłać wiadomości właśnie w taki sposób" - to znaczy w jaki? on dostaje maila i automatycznie ten mail jest przesyłany do innych z jego bazy danych?

4."Zatrzymać już tego nie mogę bo wszystkie wiadomości poleciały w eter, nawet nie wiem do kogo" - to on nie wie do kogo wysyłał?

Przepraszam za tak długą wiadomość i prosiłbym o jakiś komentarz czy słusznie im się "opieprz" należał czy też nie.
Odpowiedź Lemata:
Rule No. 1 "Spammer zawsze kłamie"

co do twoich pytań:

ad 1) dokładnie tak.

ad 2) "a mówiłem ci 100 razy abyś nie przesadzał!"

ad 3) znaczy się spamować, patrz Rule No. 1. Gość najpierw zbiera/kupuje adresy email a potem wysyła mailing.

ad 4) no faktycznie zatrzymać tego, co już wyszło nie może. Może jedynie zrobić listwashing bazy danych.
Protected by spf
[Nospam-PL.NET]
Seti@Home
www.php.net
© Lemat 2004 - ∞