Lemat, strona prywatna

O spamie raz jeszcze

W języku angielskim funkcjonują pojęcia:
Z racji mojego zawodu zajmuję się zarówno UCE/NIH jak i UBE jak i zwykłym spamem. W tym artykule chciałbym zająć się błędami w rozumowaniu polskich spamerów.

NIH i UBE to są 2 różne pojęcia. Chociaż większość (prawie wszystkie) UCE są wysyłane masowo to jednak mogą się przydarzyć UCE, które są wysyłane pojedynczo.

czyli krótko mówiąc ze strony www, panoramy firm lub innych baz danych dostępnych zarówno komercyjnie jak i ogólnodostępnych. Polscy spamerzy myślą2), że ktoś, kto wyświetlił swój adres e-mail na stronie oczekuje od nich wszelakich ofert. W takim przeświadczeniu utrzymują ich zresztą handlarze bazami danych - oczywiście tylko po to aby sprzedać swoje bazy. Otóż nie - mylą się, bo cytując Ustawę o Świadczeniu Usług Drogą Elektroniczną "zgoda nie może być domniemana lub dorozumiana".
Jeżeli ktoś wystawia swój adres na stronie www lub w wizytówce firmy to nie po to aby otrzymywać oferty tylko po to aby się można było zapytać o jego produkty/usługi. To on ma zyskać/sprzedać a nie kupić coś od innych. Niektórzy polscy spamerzy proponują "współpracę". Ta współpraca polega na tym, że oni coś sprzedają a ofiara ma za zadanie to kupić.

Oczywiście, że sobie nie życzymy. Nie życzymy sobie dostawać spamu zarówno od Was jak i innych spamerów. Tylko dlaczego każecie się wypisywać z Waszej bazy danych skoro nasze dane w ogóle nie powinny do niej trafić?

Stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych jest takie, że każda osoba z bazy danych osobowych powinna zostać powiadomiona o tym, że coś (na co nie wyrażała zgody) się dzieje z jej danymi. Czyli sprzedawca BDO powinien powiadomić osoby PRZED sprzedażą o tym fakcie oraz sprzedać tylko te dane, których właściciele wyrazili na to zgodę (ponownie - zgoda nie może być domniemana lub dorozumiana). Sprzedawca powinien o tym informować i wymagać zgody za każdym razem jak sprzedaje bazę.
Kupujący bazę danych osobowych jest zobowiązany powiadomić wszystkich zainteresowanych o tym fakcie, o celu zgromadzenia danych osobowych oraz o prawach przysługujących właścicielom tych danych. Oraz oczywiście umożliwić poprawianie i usuwanie danych.

Właścicieli danych osobowych trzeba też informować o tym, że cała firma (dotychczasowy administrator BDO) będzie sprzedana lub administrator BDO nawiązał z kimś współpracę i teraz ktoś inny ma dostęp do danych osobowych. Administrator DO powinien chronić DO i nikt inny nie powinien mieć do nich dostępu, chyba, że właściciel danych osobowych wyraził na to zgodę.

Oczywiście żaden spamer tego nie robi i wszyscy myślą2), że skoro dane są publicznie dostępne to można je sobie dowolnie przetwarzać.

Niepotrzebna kurtuazja, powinno być od razu "gwałcąc Państwa prywatność"... Jak Azje Tuhajbejowicza nabijano na pal, to się go nie pytano czy mu wygodnie.

Jeżeli na stronie www jest podanych kilkanaście adresów e-mail do działów/oddziałów firmy to jest niemal pewne, że spamerzy użyją ich wszystkich. Jeżeli adres email należy do dentysty to jest niemal pewne, że dostanie ofertę pługów odśnieżnych i hal metalowych.
Z drugiej strony od czasu do czasu spotykam się z wiadomością wyglądająca jak spam, będącą NIH, ale nie będącą spamem - ponieważ odbiorca działa w tej samej branży co nadawca i rzeczywiście ich współpraca przyniesie korzyści. Ostatnio miałem taki przypadek hmm... wiosną...

Dla spamerów (i dla normalnych mailingów) sprawdzenie poprawności bazy danych to zbyt duża i niepotrzebna robota. A powinno być tak, że po każdej wysyłce sprawdza się, że serwer odbiorcy odpowiedział komunikatem np. 550 User unknown. Takie niedziałające adresy powinny być usunięte z bazy. Miałem kiedyś taki przypadek, że mBank miał w swojej bazie adres osoby, która przestała pracować i jej adres usunięto. Po ponad roku został założony identyczny adres dla zupełnie innej osoby. Jednym z pierwszych emaili, który doszedł był wyciąg z konta. Poinformowałem o tym bank i dostałem odpowiedź, że oni to mają w dupie, bo o poprawność swoich danych powinien dbać użytkownik.

Są specjalistyczne firmy zajmujące się wysyłaniem spamu (znaczy się oni to nazywają mailingami). Można zlecić wysyłanie spamu studentce i narazić ją na karę finansową do 5 000 złotych.
Jeżeli chodzi o firmy zajmujące się wysyłaniem spamu to wszystkie już są (albo wkrótce wylądują) na moich czarnych listach, tak więc jeżeli z nich skorzystacie to mi oszczędzicie roboty z dopisywaniem kolejnych adresów do czarnej listy.

mailingi rzeczywiście są skuteczne, wiadomo która firma traktuje odbiorców jak idiotów, nie szanuje prywatności, nie ma pojęcia o polskim prawie a zatem z którą firmą nie powinno się robić interesów. Najczęściej spam traktuje się klawiszem delete. Dość często spam w ogóle nie dociera do adresata. Ale na moich serwerach spamerzy lądują na czarnych listach i od tego momentu nie dojdą nawet zwykłe zdjęcia z wakacji Prezesa.

czasami zdarza się osobnik, który twierdzi, że ten spam który rozesłał jest zgodny z polskim prawem. Może i jest, ale ja się zajmuję spamem a nie Niezamówionym Informacjami Handlowymi. Niezamówionym Informacjami Handlowymi zajmują się sądy, prokuratury policje i prawnicy. Ja się zajmuję spamem. Nie blokuję nadawcy dlatego, że rozesłał NIH a dlatego, że rozesłał spam.

można, ale po co? za chwilę spamer trafi tam z powrotem. Nikt i tak nie zechce korespondować ze spamerem.

zwrócić się do hostingu o zmianę adresu IP na "czysty" oraz do administratora odbiorcy aby dodał adresy na białą listę.

Przypisy
  1. To okrutne, ale skoro fundacja ma pieniądze na bazy danych adresów e-mail, ma pieniądze na infrastrukturę do wysyłania mailingów to ode mnie nie dostanie złamanego grosza
  2. przepraszam za określenie, to się więcej nie powtórzy

Data utworzenia : 2011-11-18, data aktualizacji :2011-11-21

Skomentuj ten tekst

Protected by spf
[Nospam-PL.NET]
Seti@Home
www.php.net
© Lemat 2004 - ∞