Notice: query (INSERT INTO lemat_stats_browser (day,browser,ilosc,internal) VALUES ('2024-04-26','Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)',1,'2')) failed at /home/lemat/lemat.priv.pl/stats.php:151: Array ( [0] => 22001 [1] => 1406 [2] => Data too long for column 'browser' at row 1 ) in /home/lemat/lemat.priv.pl/panel_adm/dbclass.inc.php on line 15

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/lemat/lemat.priv.pl/panel_adm/dbclass.inc.php:15) in /home/lemat/lemat.priv.pl/stats.php on line 174
Jak należy uprawiać... - komentarze - Lemat, strona prywatna
Lemat, strona prywatna

Komentarze i odpowiedzi, posortowane dla odmiany chronologicznie do strony:

Jak należy uprawiać marketing.
Dominik
2003-10-30 08:00:38
dobry tekst...
bardzo dobry tekst z masa rad ktore sie przydadza :) pozdraiwam :)
Esten
2003-10-30 12:19:58
pozdro
az miło poczytać. Pozdrawiam.
tiamak
2003-11-08 09:12:40
etam
brak ci wyrozumialosci :) starczy kolesia raz dwa zblokowac coby ci nie przysylal wiecej smieci a nie od razu jakas tam afere wielka robic :) po co to komu ... a przy okazji ta zaloz komus sprawe to w takim grzaskim temacie zapewnisz tej osobie i sobie tez bieganko po sadach przez dobry pare lat ??:) i wcale nie jest powiedziane ze wygrasz chyba to gorsze od paru niechcianych meili :) ???
Odpowiedź Lemata:
Ciekawe to co opowiadasz. Tak się fajnie składa, że założyłem sprawę przeciwko polskiemu spamerowi. Cała korespondencja odbywa się pocztą. 6 listopada odbyła się rozprawa przeciwko CPI kilka dni wcześniej - firma z Grudządza została ukarana. Jakoś na pl.news.morplik nikt się nie skarżył na uciążliwość biegania po sądach.
LK [jim609]
2003-11-14 01:33:45
dobry tekst. gratuluje. czuc tutaj rozsadek.
Nicki
2004-03-05 13:08:24
Spoko, że ktoś o tym pisze!
Cieszę się, że poruszyłeś ten temat...To jest poważny problem a tak mało osób o tym mówi - tym bardziej dzięki. Pozdrawiam
pBT
2004-06-07 17:39:22
more...
Mam prośbę o wyjaśnienie ostatno nadużywanego przez firmy stwierdzenia: "Ta korespondencja nie stanowi oferty handlowej wg polskiego prawa..." Bardzo bym prosił o wykładnię prawa (czyli co może, a czego nie może być) No i gdzie takie coś zgłąszać. Nie tylko Pan może nieć z tego powodu zabawę ;)
Odpowiedź Lemata:
najpierw trzeba rozróżnić spam od niezamówionej informacji handlowej. Można zgłaszać NIH na Policję i do Urzędu Ochrony Konsumentów (www.polspam.com). A zwykły spam można zgłaszać do RBLi (nospam-pl.net, pl.internet.mordplik). Natomiast jeśli chodzi o zacytowane zdanie to bardzo często firmy się mylą - ponieważ reklamują swój wizerunek, swoją stronę www. A podejście do problemu spamu od strony prawnej jest na www.vagla.pl. Ja nie jestem prawnikiem i nie podejmę się żadnych wykładni prawa.
jdamian
2005-11-10 03:35:07
definicja
ale czy jest tak ze zabronione jest wysyłanie niezamówionych materiałów do osób fizycznych? wiec wysłanie spamu do firm jako oferty, w myśl prawa jest dozwolone.....:/
Odpowiedź Lemata:
nie jestem prawnikiem, ale po firmach nie siedzą roboty a właśnie osoby. A ci, którzy trudnią się handlem bazami wmówią wszystko swoim klientom - zapewne przekonują, że tak można? Poza tym sięgnij do UOŚUDE, tam chyba jest powiedziane "oznaczone podmioty", czyli nie ma podziału na firmy i osoby. zupełnie osobną bajką jest wiarygodność ich bazy - jak dotąd moje spamtrapy w niej zawarte nieźle funkcjonują ;)
polkm
2006-03-09 13:56:59
oferta
Jestem producentem pewnego produktu. Jak wysłać ofertę klientom, aby to nie był spam
Odpowiedź Lemata:
klientom czy potencjalnym klientom? aby wysłać klientom klienci ci muszą najpierw wyrazić zgodę poprzez udostępnienie adresu email.
Bartek Kordyńskowicz
2006-04-04 18:10:22
Sprzeciw!!!
Dla mnie To SPAM ZAGRANICZNY stanowi największe zagrożenie i najbardziej zaśmieca nasze skrzynki. Co do pozwolenia ... wysyłania ofert - Ludzie nie przesadzajmy! co za pierdoła leci z każdą sprawą do szefa żeby mu powiedzieć że firma dała ci treflną baze e-mail? Jeżeli oni rzeczywiście wyślą coś za pomocą tego - to ok... można się czepiać - uprzedziłeś ich ok to powinno wystarczyć. Ostatnio za modne zaczyna być pytanie się o przesłanie oferty drogą elektroniczną - i to już bardziej nazwał bym spamem jak firma X wysyła 50 000 maili z zapytaniem o możliwość przesyłki... KTO IM TEGO ZABRONI? pewnie to wykasujesz ale wiedz że tacy jak ty(i nie chodzi mi tu o twoje zachowanie wobec klienta) nie są pozytywnie postrzegani. nie bede Cie tu bluzgał i wyzywał choć przez chwile miałem ochotę(chwile słabości) Apeluje Zastanów się troszkę! Ile spamu masz z Polski? I zobacz jak wygląda twój spam - polski a pozostały. Porównaj w % Teraz skasuj cały spam "NIEPOLSKI" Zostały się Tobie same zapytania o możliwość przesłania oferty? ok przesadzam ale sam spórz obiektywnie - jesteś zwykłym człowiekiem który - gania za każdym razem do szefa po to tylko zeby naskarżyć na klienta - którego już upomniałeś. jeszcze jedno Ta wiadomość nie jest po to aby Ciebie sponiewierać... albo coś w tym stylu - nie chcę nawet żebyś ją publikował - zresztą jak chcesz. napisałem ją tu dlatego że coś mnie napadło jak przeczytałem twój "artykuł" Zastanów się nad tym tematem jeszcze raz. Ps. ja też mogę się mylić - nie jestem bogiem - ale trzeba mi przytoczyć odpowiednie fakty.
Odpowiedź Lemata:
1) spamu polskiego, i spamu niepolskiego (takiego, który przejdzie przez filtry) mam mniej więcej tyle samo. 2) mój szef lubi i musi wiedzieć, co się dzieje w firmie. Gdyby się okazało, że z naszego konta u naszego ISP idzie spam, to nasz ISP natychmiast zawiesiłby to konto razem z kilkudziesięcioma innymi niespamujacymi klientami, w tym naszymi klientami strategicznymi - bo taki jest regulamin. Mielibyśmy przesrane, zaczynając od "winnego" czyli ode mnie. Pomyśl - ja tracę pracę tylko dlatego, że jakaś sklonowana, niedouczona owca zechciała rozesłać spam.
kka
2006-06-16 08:41:20
a czy to tz jest SPAM ????
wysylam do goscia ktorego mail znalazlem na stronce oferte dodania sie do darmowego katalogu, ktory jest totalnie non-profit a wiec zadnych korzysci finansowych z tego nie mam i nie bede nigdy mial. Prosze go tylko o dodanie sie do darmowego katalogu. To tez jest SPAM ??? Wg. mnie nie, bo nie mam z tego ani złotówki.
Odpowiedź Lemata:
spam - tak, Niezamówiona Informacja Handlowa - być może - zauważ, że w ten sposób promujesz wizerunek swojego katalogu. A jestem pewien, że na tym zarabiasz, albo proponując przedłużenie wyświetlania wizytówki albo wyświetlając bannery. Jeżeli tego nie robisz teraz to będziesz to robił w przyszłości.
Monter
2006-12-28 00:38:08
Spamik...
No cóż, zgadzam się w całej rozciągłości i podpisuję obiema rękami pod tym, a w szczególności ostatnim akapitem pkt. 2, jednakże wiele stron, nawet poważnych, posiadając formularz zgłoszeniowy czy służący do zapytań, wymaga podania adresu email, a pod formularzem zgody na zapisanie adresu w celu udzielenia odpowiedzi, trele morele. W efekcie 99% takich formularzy to nadużycie, gdyż nie zaznaczając zgody formularz odmawia wysyłki. Dałem się na to złapać w OpenFinance, prosząc o kontakt konsultanta wysłałem zgłoszenie. Teraz dostaję spam - nie zamówione oferty marketingowe. Jednak po lekturze Twojej stronki chyba wyślę Im 'prośbę' o wypisanie mnie z listy szczęśliwców, ciekawe jak zareagują ;) Pozdrawiam.
fazer
2007-03-06 23:04:14
niestety
niestety na wielu stronach zapisując się na coś wyrazasz zgode na udostepnienie swojego adresu czesto jesli nei zaklikniesz tego pola to nie wyslesz formularza czy do konca to jest fair nie mnie oceniać ale nie dokońca wiem co jest prawidłowe
Odpowiedź Lemata:
To zdecydowanie nie jest fair, a cała ta szopka jest po to aby móc pokazać szefowi liczbę osób zainteresowanych produktem. Czysty marketing.
kan601
2007-08-04 16:28:56
Bzdurna ustawa
Te nasze (p)osly w Sejmie nic nie robia tylko wymyslaja bzdurne ustawy, ktore daja im mozliwosc nekania ludzi przez urzedasow. Jezeli ktos podaje publicznie swoj mail, to oznacza, ze wyraza zgode rowniez na otrzymywanie korespondencji. Po to sa filtry, aby sobie "odznaczyc" tych, od ktorych nie chcemy otrzymywac nic. W tym kraju powoli dochodzi do paranoi. Niedlugo uchwala ustawe , ze jak bedziesz chcial wyslac kartke swiateczna, to najpier bede musial wyslac list z zapytaniem czy moge wyslac kartke. O przepraszam, to chyba by bylo juz "spamowanie" Raczej nalezaloby zapyatcac" Czy moge Ci przyslac "coś". Ale wtedy ktos mogly bac sie, czy nie dostanie w liscie "bialego proszku". Bzdura goni bzdure - dokad zmierza ten swiat?? Chyba tylko do samozaglady.
Odpowiedź Lemata:
1) zgoda na wysyłanie ofert handlowych nie może być domniemana lub dorozumiana 2) napisz proszę filtr, który załatwi wszystkich spamerów świata albo przynajmniej polskich (i zmuś ich aby go nie omijali) a zyskasz fortunę.
Patryk
2007-08-23 13:35:52
Pytaniee
Prowadzę branżowy wortal internetowy chciałbym rozesłać informacje odnośnie tego wortalu to firm związanych z branżą. Uważam że wysłanie tekstu typu: "Zwracam się z uprzejmą prośbą o zgodę na otrzymywanie bezpłatnych informacji poświeconych branży ........ pochodzących z naszego wortalu.- jakiś panel wyrażam zgodę" moim zdanie taki tekst też mija się z celem ponieważ ktoś jeśli wyrazi zgode to nie iwem na co wyrazil zgodę i skąd będą do niego przychodziły te informacje
Odpowiedź Lemata:
I uważasz, że nie mogą o to zapytać nadawcy?
zdegustowany
2008-03-01 23:51:35
Zapytania o wysłanie oferty
W artykule doczytałem, że najlepsze jest zapytanie o zgodę bez podania w jakiej sprawie oferta ma przyjść (i jeszcze bez podania adresu strony www) Takie maile to są dopiero wkurzajace.. Nie tylko je kasuję, ale odznaczam adres nadawcy jako spam komplenty... To największe zidiocenie, jakie mogę sobie wyobrazić. To tak, jakby zapytać, czy mogę coś panu zrobić... jak się zgodzę, to dostaję w pysk... przecież się zgodziłem, to o co mi chodzi? Przepisy przepisami, ale myślenie nie boli.... Pozdrawiam i przepraszam za niecenzuralne słowa :)
Odpowiedź Lemata:
Według Ustawy nie można reklamować jeżeli odbiorca nie wyraził na to zgody. Podanie np. adresu strony www jest reklamą. Nadawcę można sprawdzić po nagłówku "From:". Każdy, kto zechce (jest zainteresowany) może użyć tego nagłówka do sprawdzenia nadawcy. A Ty kasujesz ten spam, bo jesteś nim niezainteresowany - stąd też nadawca źle dobrał grupę odbiorców. A jak źle dobrał grupę odbiorców to jest spamerem. Przy okazji zauważ, że łamanie Ustawy i spamowanie to 2 różne sprawy.
Andre
2008-09-09 16:06:12
Spam
Hipokryzja "cywilizowanego" świata sięga apogeum. Tworzy sie coraz więcej narzędzi do bezpśredniej komunikacji, udoskonala, a potem karze cofnąć się do epoki kuriera... ... jeśli ktos nie chce dostawać informacji drogą elektroniczną niech nie publikuje swojego maila... jeśli ktoś nie chce aby do niego telefonowano niech nie publikuje swojego nr telefonu... jeśli ktoś nie chce dostawać faksów niech go nie podaje... jeśli ktos nie chce aby go odwiedzano niech zdejmie szyld... Oczywiście trochę w tym sarkazmu, ale dochodzimy do absurdu, za chwile będziemy kategoryzować naszych potencjalnych rozmówców, klientów, można np. firmom konkurencyjnym nie wyrazić zgody na przesłanie oferty i skorzystać z "jedynej, słusznej" oferty. Wysyłanie maila z ofertą to przestępstwo, a pocztą, firma kurierską, a telefonowanie agentów z ofertami ubezpieczeniowymi, kredytowymi, telekomuniukacyjnymi, a wizyta akwizytora, a wciskanie do ręki ulotek na ulicy - to nie jest spam? Jeśli ktoś nie chce dostawać ofert niech nie podaje żadnych swoich danych, a najlepiej niech w ogóle zamknie firmę...
Odpowiedź Lemata:
przyganiał kocioł garnkowi - dlaczego mam nie publikować swojego adresu email lub numeru telefonu uniemożliwiając kontakt z moimi przyjaciółmi? Przypominam ci drogi Andre, że to najpierw był spam a potem filtry antyspamowe i ustawa a nie odwrotnie. Ja sobie nie życzę dostawać spamu i mam do tego odpowiednie narzędzia w postaci filtrów antyspamowych, netykiety oraz Ustawy o Świadczeniu Usług Drogą Elektroniczną. I ogłaszam to wszem i wobec. Jeżeli ktoś ma odmienne zdanie to ma prawo to ogłosić. A marketoidy mają uszanować wolę obu osób. Domena lemat.priv.pl jest jak sama nazwa wskazuje domeną PRYWATNĄ, dlaczego więc dostaję oferty z różnych firm traktujące moją prywatną domenę jak domenę jakiejś firmy? Jeżeli jakiś marketoid ma w dupie moją prywatność to ja mam w filtrach antyspamowych takiego marketoida i całą jego firmę. A powyższy artykuł to jest po to napisany aby uświadomić marketoidom, że nie warto lądować na czarnych listach (oraz w sądach) bo to tylko same problemy są potem.
ciekawski
2008-10-01 11:08:10
wyslanie zapytania
Pytanie odnośnie samego zapytania: jesli w mailu umieszcze samo tylko i wylacznie pytanie czy wyrazaja zgode i jesli tak to na jaki adres to jest ok, ale jak np w polu nadawca umieszcze "abc budujemy mosty" - co wskazywaloby na firme budowlana - to czy to jest reklama czy nie. zaznaczam ze w tresci maila jest tylko samo zapytanie. 2. czy w tesci po pytaniu o zgode mozemy sie podpisac z imienia i nazwiska i podac nazwe firmy? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedź Lemata:
po pierwsze zapomniałeś jeszcze dodać, że email trafia do targetowanego odbiorcy (jakby trafił do mnie to bym powiedział "na *uj mi most?") podpisanie się imieniem i nazwiskiem oraz nazwą firmy nie należy do reklamy. Więc jeżeli nazwa firmy to "abc budujemy mosty" to nie widzę problemu ale jeżeli "budujemy mosty" nie znajduje się w nazwie firmy to już usiłujesz przemycić reklamę prawda? To popatrz na to: "chciałbym prosić o adres email osoby odpowiedzialnej za kontakt z firmami z branży budownictwo mostowe." (oczywiście trzeba wstawić rzeczywistą branżę). To co powyżej to nie jest reklama a nawet nie usiłuje to przemycić reklamy.
ciekawski
2008-10-01 11:56:04
wyslanie zapytania
ok. a co jeśli mam pozyskanych ok 350 adresow firm, oczywiscie budowlanych, z ich stron www i chciałbym uzyc do wysylki programu do mass mailingu, czy ten mass mailing nie bedzie w jakis sposob odebrany jako spam? nie pamietam gdzie ale gdzies przeczytalem ze wysylanie mass mailingu jest zabronione czy jakos tak.
Odpowiedź Lemata:
Według mnie roześlesz spam. To czy to będzie Niezamówiona Informacja Handlowa to zadecydują najpierw odbiorcy a potem ewentualnie sądy. Firmy nie umieszczają swoich adresów email po to aby im sprzedawać usługi tylko po to aby od nich kupić usługi - chyba, że obok adresu stoi wyraźnie napisane, że ta osoba zajmuje się takimi sprawami. Jak na moje to pewnie masz ~350 adresów webmasterów albo adresów biuro@ czyli sekretarek. Samo wysyłanie mass-mailingu nie jest zabronione i robią to portale z darmowymi kontami, fora dyskusyjne których userzy wyrazili zgodę etc. Czyli jest to legalny mass-mailing. Nielegalny mass-mailing to po prostu masowy spam, a spam (masowy czy nie) jest zabroniony według netykiety. W zasadzie powinienem się odciąć od wyrokowania "to będzie spamem a to nie" - bo to jest indywidualna sprawa każdego odbiorcy. Ja mogę jedynie wczuć się w jakąś rolę i zastosować do sprawy moje widzimisię.
ciekawski
2008-10-01 13:30:52
wyslanie zapytania
no wlasnie niby czemu spam, jesli bede wysylal tylko zapytanie czy chca oferte? "Firmy nie umieszczają swoich adresów email po to aby im sprzedawać usługi tylko po to aby od nich kupić usługi " - lub tez umieszczaja po to aby nawiazac z nimi wspolprace. przesylajac zapytanie czy moge do nich przeslac "cos" nie wiedza konkretnie o co chodzi, moga sie domyslec ze chodzi o np. mosty. a ja np chcialbym zaproponowac wspolprace na zupelnie innych warunkach, nie sprzedawac swoj produkt czy usluge tylko np. wejsc z nimi w jakis projekt (nie wazne). wiec nie wiem dlaczego to moze byc spam. tak samo nr telefonu jest podany do kontaktu, wiec rownie dobrze moge zadzwonic(i to juz nie "spam"?) Zaznacze ze te adresy pozyskane z ich stron z reguly sa adresami ogolnymi tzn. biuro@ lub sekretariat@, czyli adresy kontaktowe. Nie jest napisane kontakt wylacznie dla klientow firmy.
Odpowiedź Lemata:
Przede wszystkim spam i Niezamówiona Informacja Handlowa to dwie różne sprawy. Nawet takie zapytanie bez oferty może być spamem. Nie możesz domniemywać tego, że "chcą nawiązać współpracę" - mój znajomy ma specjalną podstronę zatytułowaną "współpraca" i przez tą podstronę można się z nim w tym celu kontaktować. Czy twoje 350 adresów jest zebrane ze stron "współpraca" czy ze stron "kontakt" ? Nie możesz domniemywać, że wszystko się stale układa po twojej myśli. Ja nie widzę przeszkód abyś wysyłał emaile byle by to trafiło do osób, które chcą takie emaile otrzymywać.
ciekawski
2008-10-01 15:11:44
wyslanie zapytania
"Nawet takie zapytanie bez oferty może być spamem" - rozumiem ze to wtedy odbiorca zapytania decyduje czy to uznac jako spam czy nie. jesli uzna jako spam to chyba on bedzie lamal prawo posadzajac mnie o spam, bo wg prawa samo zapytanie jest poprawne. ja juz sie gubie w tym :( ale podsumowujac, jesli mam pozyskane te adresy ze stron (zakładka kontakt)firm,ktore moga byc w przyszlosci zainteresowane naszymi ofertami, to jest malo prawdopodobienstwo ze ktos uzna takie zapytanie za spam?
Odpowiedź Lemata:
Tak, to odbiorca decyduje co jest spamem (a nie na przykład nadawca). Nie, uznanie czegoś za spam nie jest łamaniem prawa, bo polskie prawo nie zna takiego pojęcia. Nazwanie publicznie kogoś spamerem oraz umieszczenie na publicznych czarnych listach jest dopuszczalne przez polskie prawo (rozprawa SPPNN vs. Łukasz Kozicki). Odbiorca nie może uznać czegoś co nie jest Niezamówioną Informacją Handlową jeżeli przesyłka nie ma odpowiednich cech. Dlatego NIH i spam to 2 różne sprawy. Ja nie wiem jakie prawdopodobieństwo uznania za spam będą miały twoje przesyłki. Ale słowo "małe" bym wykreślił. A reakcja takiej osoby, która uznała twoją przesyłkę za spam może być różna - od umieszczenia cię w koszu obok Viagry (bardzo prawdopodobne) do umieszczenia twojego adresu na publicznych czarnych listach i powiadomieniu twojego ISP (mało prawdopodobne).
mjk
2008-11-22 15:43:18
glupota
prowadze dzialalnosc gosp. wiec moj adres i telefon jest oglonie dostepny i w urzedzie mojego miasta mozna go dostac, bo dane teleadresowe firm sa jawne, i ta droga kazda firma moze wyslac mi oferte i tak sie dzieje, wiec czemu jest takie wielkie halo wokol emaili, rozumie przypadek gdy dostajemy cos na domowy adres czy prywatny telefon czy email, ale firmowy poprostu tego nie kumam... przeciez jakbym mial sie ze wszystkimi sadzic to bym zbankrutowal, a pod drugie chyba bym musial wynajac w piwnicy sadu pomieszczenie do nocowania. przeciez niechciana oferte emailem mozna uznac za spam i mamy spokoj, tak jak wyrzucam koperty jakis nieznanych mi firm do kosza podczas przegladania standartowej papierowej poczty.
Odpowiedź Lemata:
Naruszenie UoŚUDE jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego więc wystarczy je zgłosić a prokuratura musi się tym dalej sama zająć. Nie kosztuje to nic.
Jak jest firma nieco większa od Twojej (czyli więcej adresów email) to pewnie taka sprzątaczka nie potrzebuje oferty tonerów. A otrzyma je bo jakiś półgówek-marketoid uważa, że ma prawo rozsyłać spam wszystkim. Otóż nie - oferta z tonerami zainteresuje osoby kupujące rzeczy biurowe, oferta serwerów zainteresuje osoby kupujące serwery a oferta dmuchanych lal - męską część kierownictwa.
Nie mam nic przeciwko temu, aby do Ciebie trafiały listy, które Cię interesują. Problem w tym, że trafia do mnie spam, który umieszczam w tym samym folderze co viagrę. Spam z tego folderu jest zgłaszany do Spamcopa i do odpowiednich abuse@. Mnie naprawdę nie interesują te wszystkie oferty, które otrzymuję. Marketoid, który coś takiego rozesłał po prostu nie ztargetował odpowiednio listy odbiorców.
i co ty na to?
2009-05-20 14:44:58
brednie autora w odpowiedziach na komentarze
Nie rozpatrując czy to prawda w tym konkretnym wypadku, jeśli naruszenie ścigane jest z urzędu to zgłaszać go nie trzeba - na tym właśnie polega ściganie z urzędu...rotfl (cytując Ciebie, autorze..), zgłaszać trzeba tylko przestępstwa/wykroczenia ścigane na wniosek pokrzywdzonego. A to oznacza, że spam, a ściślej Niezamówioną Informację Handlową (o ile to w ogóle prawda)prokuratura powinna ścigać z własnej inicjatywy. Ewentualne zgłoszenie może ją naprowadzić jedynie na trop przestępstwa i pomóc w wytropieniu przestępcy ale nie stanowi warunku wszczęcia działań, więc zgłaszać tego faktu nie trzeba, by prokuratura zajęła się sprawą. O ile oczywiście Twoje informacje o ściganiu z urzędu są rzetelne (mam pewne wątpliwości, które z kolei prowadzą do dalszych wniosków odnośnie rzetelności samego tekstu...). I kontynuując wątek, jeśli wysyłanie NIH ścigane jest z urzędu, wówczas to nie odbiorca decyduje co jest spamem/NIHem a co nie, podobnie jak nie poszkodowany decyduje o tym co jest a co nie jest ciężkim uszkodzeniem ciała. Ale to już wnioski wystarczająco logiczne nawet dla Ciebie, Autorze? Jeśli Informacja Handlowa nie była zamówiona, nie wyrażono zgody na jej otrzymywanie, to będzie ścigana (z Urzędu) nawet jeśli będzie Cię interesowała i nie potraktujesz jej jako spamu. Możesz oczywiście podjąć próbę ukrycia tego faktu przed organami ścigania (np. nie zgłaszając faktu otrzymania Niezamówionej Informacji Handlowej), ale to już wyłącznie na swoje własne ryzyko, bo na takie zatajenie są odpowiednie paragrafy. Zresztą byc może trzeba będzie zainteresować prokuraturę Tobą, skoro wbrew prawnemu obowiązkowi nie zgłaszasz faktu otrzymywania NIH w sytuacji gdy okaże się ona dla Ciebie interesująca. Chyba, że ściganie ma jednak miejsce nie z urzędu, a na wniosek pokrzywdzonego??? (co w niczym nie zmienia faktu, że czynności dochodzeniowe prowadzi prokuratura....)

Wiarygodność, podobnie jak cnotę, traci się tylko raz. Jak wierzyć w resztę Twoich wywodów, w zdecydowanej mierze dotyczących obowiązującego prawa, skoro nawet nie wiesz na czym polega ściganie z urzędu?

na poparcie, cytat z pierwszej z googlowego brzegu strony (niebieskalinia. pl):
"* ściganie z urzędu polega na tym, że prokurator i policja prowadzą postępowanie niezależnie od woli i zgody osoby pokrzywdzonej. Wycofanie skargi lub odmowa zeznań nie jest podstawą do umorzenia postępowania, jeśli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniono przestępstwo.
**ściganie na wniosek polega na tym, że bez wniosku osoby pokrzywdzonej postępowanie w danej sprawie nie może być wszczęte."
Odpowiedź Lemata:
Ja bym cały twój tekst streścił do jednego zdania: "Autor myli się - ściganie jest na wniosek pokrzywdzonego a nie z urzędu"
marek
2010-11-13 22:57:31
e-mail nie jest daną osobową
Właśnie jestem po wypełnieniu wniosku do GIODO.
W danych osobowych nie ma pola e-mail.
Więc wysyłanie mailingu, sprzedaż list z adresami nie podlega pod GIODO.

Co wo wysyłania ofert NIH to wysłałem wzór do UOKIK i zobaczymy co odpowiedzą.

Należy jeszcze odróżnić informację handlową od informacji jako takiej.
Czym innym jest informacja o nowych oponach a czym innym o nowym forum, bazie czy portalu.
Ciężko targetować informacje o nowym forum fotograficznym. Przecież bez względu na wykonywany zawód posiadacz adresu może być zainteresowany takowym forum. Doszukiwanie się obecnych lub przyszłych dochodów w linkach czy banerach na tym przykładowym forum to już jakiś debilizm.

Informacja o profilu forum czy nawet link w mailu nie jest w żaden sposób prezentacją wizerunku - nie ma obowiązku klikania w link.

Odgrzebałem trochę temat i poczekamy na opinię od UOKIK

A poniżej do dyskusji wzorek



Zwracamy sie do Panstwa z pytaniem czy sa Panstwo zainteresowani otrzymaniem blizszych informacji na temat nowego forum fotograficznego :
www.xxxxxxxxxx.pl

Fotografia jest często dodatkowym hobby na weekendy - poszukujemy ludzi o podobnych zainteresowaniach jak uczestnicy forum.


Wszelkie pytania prosimy kierowac na: info@xxxxxxx.pl
Na portalu mozna sie swobodnie rejestrowac, wszelkie sugestie mile widziane.


Ten e-mail jest jedynie zapytaniem o wyrazenie zgody na jednorazowe otrzymanie materialow handlowych i jego tresc jest zgodnia z Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o swiadczeniu uslug droga elektroniczna (Dz.U. z 2002r, nr 144 poz. 1204 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r.) oraz dyrektywa UOKiK: "Dopuszczalne jest przeslanie na adres e-mail pytania czy adresat zgadza sie na otrzymywanie droga elektroniczna informacji handlowej" .
Panstwa adres e-mail pochodzi z ogolnie dostepnych zrodel typu Panorama Firm, Polskie Ksiazki Telefoniczne, prasa, portale aukcyjne, karalogi stron, bazy firm, strony internetowe itp.
Jesli otrzymali Panstwo to pytanie wszczesnie to najmocniej przepraszamy, najprawdopodobniej Panstwa adresy dubluja sie w roznych bazach.
Odpowiedź Lemata:
Przykład imię.nazwisko@firma.example - to według ciebie nie jest dana osobowa?

UOKiK już wyraził zdanie - przesyłanie "zgody na wysyłanie spamu" - jak ja to nazywam - jest NADUŻYWANE przez spamerów-marketingowców.

Mówisz, że "ciężko jest targetować"? I to jest według ciebie wymówka usprawiedliwiająca fakt kupna/pozyskania podejrzanych baz danych z emailami ludzi? Jeżeli wyślesz spam taki jak wyżej, do niestargetowanej grupy osób to zniżysz się od poziomu spamerów od Viagry. I wtedy ludzie zaczną UNIKAĆ twojego forum, bo stracisz wiarygodność - nie będzie wiadomo czy nie sprzedasz bazy danych spamerom. Wystarczy, że ktoś w sieci umieści "Forum fotograficzne XXX to spamerzy" - i ludzie to zapamiętają.

Zastanów się, jak wygląda problem spamu od strony odbiorcy - on po prostu przeszkadza. Odbiorcy mają w dupie twoje problemy "że nie możesz sprzedać swoich produktów" albo, że twoje forum ma mało ludzi. Odbiorcy chcą mieć święty spokój i sami szukają tego, co ich interesuje.

Jeżeli szukam zamka do drzwi, to po co mi newsletter z "najnowszymi trendami w zakresie mechaniki precyzyjnej". Google, allegro -> zamówienie -> przelew -> kurier -> śrubokręt.
marek
2010-11-14 14:37:43
cd
Mówisz, że "ciężko jest targetować"? I to jest według ciebie wymówka usprawiedliwiająca fakt kupna/pozyskania podejrzanych baz danych z emailami ludzi? Jeżeli wyślesz spam taki jak wyżej, do niestargetowanej grupy osób to zniżysz się od poziomu spamerów od Viagry. I wtedy ludzie zaczną UNIKAĆ twojego forum, bo stracisz wiarygodność - nie będzie wiadomo czy nie sprzedasz bazy danych spamerom.

Oj zapędza się kolega w teoriach spisowych. Kto mówi o kupnie baz maili ?? Przecież można zlecić wysyłkę właścicielowi jakiegoś portalu/forum gdzie userzy wyrazili zgodę na otrzymywanie mailingu.

Jednak posługując się Twoją kolego logiką nadal będzie to wysyłka nietargetowana czyli SPAM.

Traktowanie każdego posiadacza baz z adresami e-mail jak handlarza to spore nadużycie z Twojej strony. Czyli ja w Twoim mniemaniu jestem niebezpiecznym cyberterrorystą bo posiadam 4 fora tematyczne, bazę stron www oraz portal handlowy. Pewnie kupuję i sprzedaję bazy mailingowe. Nic z tych rzeczy.

Nie kupiłem ani jednego adresu.

Gwarantuję ci że ani jeden mail nie został i nie zostanie sprzedany.

Wniosek - nie wolno wysyłać maili nikomu kto nam na to nie dał zgody. Ja musiałbym siedzieć cały czas w sądzie - dziennie mam ok 100 różnego rodzaju ofert od POLSKICH firm, część z nich jest bardzo atrakcyjna, często nie ma związku z moją działalnością, nie trafiłbym na te firmy gdyby nie ów mailing.

Potrafię rozróżnić SPAM od IH ( nie NIH ), traktuję to jak to co znajdę w skrzynce. Jak jest ciekawe to czytam jak nie to kosz. Ocena przydatności już na poziomie tematu.

Sprzęt lutowniczy w dobrych cenach - OK
Pościel lecznicza - KOSZ

Bez żalu i pretensji.

Często mnie cieszy jak trafia do mnie informacja na szukanie której nie miałem czasu a trafia w moje potrzeby.

SPAM to wspomniana viagra, łańcuszki, profile na facebook, zaproszenia do nk itd. Przypomnienie o aktywności znajomych na nk mnie powala, po 2 dniach bez logowania boję się otworzyć lodówkę, a może się nie da bez logowania do nk ?
Ich problem to to że loguję się raz na miesiąc, a co dwa dni mam maila że nie było mnie od 2 dni - debil napisał automat.

Może czas aby stworzyć definicję co jest co - bo tak to każdy mail z poza listy kontaktowej to spam.

Moim zdaniem najwięcej "szumu" robią frustraci, którym nowe formy komunikacji przeszkadzają i mają problem z posługiwaniem się nimi, ale 10 ulotek dziennie w skrzynce pocztowej im nie przeszkadza bo to "taka tradycja".

Wykopałem tą dyskusję bo temat jest coraz częściej poruszany i jak widać dotyczy również mnie.
Dodanie do bazy to zgoda na otrzymywanie informacji reklamowych !
Sprzedaję usługę polegającą na mailingu.

Czy spamuję ? - nie, otrzymujący maila wyraził zgodę.
Więc może spmuje zlecający bo ciężko bazę z ponad 10k wpisów uznać za "dobrany target".

SPAMU i IH czy jak kto woli NIH nie da się tak lekko rozdzielić.
NIH nie jest nadużywana tylko źle interpretowana to moje zdanie i nie trzeba się z nim zgadzać.
Odpowiedź Lemata:
Przede wszystkim będą to stracone pieniądze - bo wyślesz reklamę do osób, które jej nie chcą - chyba, że wyślesz info o swoim forum korzystając z innego forum fotograficznego lub czegokolwiek powiązanego z tematyką. Rachunek zysków i strat - ile osób pozyskasz w stosunku do poniesionych nakładów.

"Nadużycie" to bardzo fajne słowo - rzekłbym miecz obosieczny - zastanów się nad przyczyną mojej niechęci do handlarzy bazami danych. Przede wszystkim mój email to moja własność. Nie wyrażam zgody na przetwarzanie go u takich podejrzanych osób.

Zastanów się też jak to wygląda z mojej strony - ni stąd ni z owąd widzę w skrzynce emaila, który jest spamem lub NIHem. jak mam na niego zareagować? "Wciśnij delete"? Ile razy dziennie mam wciskać delete? Dwa, dwadzieścia, dwieście? W pewnym momencie trzeba powiedzieć stop i zrobić jesień średniowiecza marketingowcom, którzy nie umieją targetować i/lub nie wysilają się aby targetować.

Twoim problemem jest to, że nie wysyłasz mailingu do siebie (jesteś tolerancyjny), tylko do takich ludzi jak ja - alergicznie reagujących na spam.
marek
2010-11-14 15:42:17
cd
W przypadku forum o fotografii ciężko targetować - jeśli wiesz jak to zapłacę za sensowne rozwiązanie.
Znam spawaczy, murarzy, mechaników samochodowych i innych spędzających całe weekendy na robieniu zdjęć, obróbce, zabawy sprzętem itd. Niekórzy mają konta na kilku forach - bo tu była jedna cenna informacja a tam innan na kolejne ciekawe też się nie obrażą tylko że jest młode i google ma ja na 135 stronie. Inni nie mają bo o forach coś tam słyszeli ale nie potrafią żadnego odszukać, a google to dla nich jak magiczna kulka.


"
"Nadużycie" to bardzo fajne słowo - rzekłbym miecz obosieczny - zastanów się nad przyczyną mojej niechęci do handlarzy bazami danych. Przede wszystkim mój email to moja własność. Nie wyrażam zgody na przetwarzanie go u takich podejrzanych osób. "

Ograniczasz się do sprowadzenie wszystkiego do sprzedawania i kupowania baz.

Pobawmy się w przykłady.

O widzę że Lemat prowadzi ciekawego bloga, proponuję mu na jego maila podanego gdzieś publicznie wpis do dużej bazy blogerów.
Spam czy nie spam ?

Lemat nie zamówił maila o bazie, z drugiej strony Lemat pisze dla ludzi więc zależy mu na tym aby czytelników było jak najwięcej. Czy Lemat nazwie mnie spamerem ?
A co jeśli Lemat pomimo że nie zamówił maila jest zainteresowany dodaniem się do bazy, tudzież poznania innych blogerów o podobnych poglądach ( lub odmiennych w celu prowadzenia żywej dyskusji ) ?

Target właściwy - bloger, czyli baza blogów powinna zainteresować.



Inny przykład:
Tworzysz portal dla hurtowników wchodzisz w google znajdujesz spis hurtowni w jakimś katalogu. Zbierasz z niego maile i wysyłasz do hurtowni. Zapytanie czy są zainteresowani takim portalem.
Spam czy nie spam ?
Target ponownie poprawny, jednak wysyłka niezamówiona.



Temat nie jest taki prosty jak 10 maili dziennie z reklamą viagry.


Jak wspomniałem weryfikacja na poziomie tematu.
Jak mnie temat nie interesuje to nie otwieram maila - skończę czytać co chciałem to wykonuję ctrl+a -> delete

Raz a nie 10 czy 200 razem z tym co przeczytałem.
Co mnie interesuje przenoszę w odpowiedni katalog przed kasowaniem.
Nie popadajmy w paranoję.

P.S. Lubie żywe dyskusje ale nie lubię takiej formy "komentarzowej".

Postawię forum o netykiecie, tam będzie się wygodniej dyskutować :) - podejmiesz się mailingu promocyjnego ? Oczywiście odpłatnie. Przecież nie będziemy sobie we dwóch pogadywać.
Odpowiedź Lemata:
Pięknie, to się właśnie nazywa "targetowanie przesyłek" w odróżnieniu od "mailingu do tysięcy osób z bazy"

PS. pomyślę później, teraz nie mam głowy do takich rzeczy
marek
2010-11-14 17:18:28
cd
"
Odp.: Pięknie, to się właśnie nazywa "targetowanie przesyłek" w odróżnieniu od "mailingu do tysięcy osób z bazy" "

Pojedynczy OK, a jeśli dwa tygodnie - trzy tygodnie zbierałem adresy i wysyłam masowo zgodnie z przykładem 2000 maili ?

"
Tworzysz portal dla hurtowników wchodzisz w google znajdujesz spis hurtowni w jakimś katalogu. Zbierasz z niego maile i wysyłasz do hurtowni. Zapytanie czy są zainteresowani takim portalem.
"

Spam ? Nie, taki sam poprawny target tylko jedno razowy. Więc jak widzisz masowa korespondencja może być właściwie kierowana. Nie każda masówka to spam.

Zapytasz dlaczego tak a nie sukcesywnie po kilka - to proste, chwilowa czkawka dla Gogola z ruchem na stronie i skok o kilka oczek gwarantowany.
Odpowiedź Lemata:
jeżeli zbierałeś starannie, ręcznie, i są to osoby odpowiednie - nie ma problemu. Ja nie widzę problemu w wysyłaniu zapytań/ofert do osób, które będą zainteresowane otrzymywaniem ich.
brudka
2012-04-20 10:07:52
trochę faktów
Lemat ma w zupełności rację - to tak na wstępie.
To po pierwsze.

Po drugie - to kłania się czytanie prawa, bo nieznajomość prawa z niego nie zwalnia. ;)

A dokładnie ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku "O świadczeniu usług drogą elektroniczną" (Dz. U. Nr 144, poz. 1204).

Gdzie czytamy (art. 2 pkt. 4):

"świadczenie usługi drogą elektroniczną – wykonanie usługi świadczonej bez jednoczesnej obecności stron (na odległość), poprzez przekaz danych na indywidualne żądanie usługobiorcy, przesyłanej i otrzymywanej za pomocą urządzeń do elektronicznego przetwarzania, włącznie z kompresją cyfrową,
i przechowywania danych, która jest w całości nadawana, odbierana lub transmitowana za pomocą sieci telekomunikacyjnej w rozumieniu ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne,"

Czyli wytłuśćmy: "przekaz danych na indywidualne żądanie usługobiorcy" - to po pierwsze.

A wcześniej czytamy (art. 2 pkt. 2):

"informacja handlowa - każdą informację przeznaczoną bezpośrednio lub pośrednio do promowania towarów, usług lub wizerunku przedsiębiorcy lub osoby wykonującej zawód, której prawo do wykonywania zawodu jest uzależnione od spełnienia wymagań określonych w odrębnych ustawach, z wyłączeniem informacji umożliwiającej porozumiewanie się za pomocą środ-
ków komunikacji elektronicznej z określoną osobą oraz informacji o towarach i usługach niesłużącej osiągnięciu efektu handlowego pożądanego przez podmiot, który zleca jej rozpowszechnianie, w szczególności bez wynagrodzenia lub innych korzyści od producentów, sprzedawców i świadczą-
cych usługi,"

Czyli wytłuśćmy ponownie:
"informacja handlowa - każdą informację przeznaczoną bezpośrednio lub pośrednio do promowania towarów, usług lub wizerunku przedsiębiorcy lub osoby wykonującej zawód"

Dalej czytamy (art. 10):

"Zakazane jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej.
2. Informację handlową uważa się za zamówioną, jeżeli odbiorca wyraził zgodę na otrzymywanie takiej informacji, w szczególności udostępnił w tym celu identyfikujący go adres elektroniczny.
3. Działanie, o którym mowa w ust. 1, stanowi czyn nieuczciwej konkurencji w rozumieniu przepisów ustawy, o której mowa w art. 9 ust. 3 pkt 1."

Tutaj chyba nic nie trzeba wytłuszczać, wszystko powinno być zrozumiałe. :)


Epilog.

Panowie marketingowcy (Panie Marku), działacie niezgodnie z polskim prawem i jawnie go łamiecie wysyłając jakąkolwiek NIH - gdyż takie działanie jest zgodnie z obowiązującą ustawą traktowane jako SPAM - czyli informacje niechciane, niezamówione.

I nic tutaj nie pomoże, nadinterpretowanie prawa, czy polemizowanie nad jego słusznością, sensem czy też obrażanie rozmówców i wykrzykiwanie swoich racji.

Litera prawa mówi wyraźnie, nie trzeba być nawet prawnikiem by zrozumieć powyższą ustawę, a nieznajomość jej zwalnia od jej konsekwencji.

"Dura lex sed lex." - proszę o tym pamiętać. ;)

Ps. Do ostatniego wpisu.

Drogi kolego. Prokuratura to nie klub jasnowidzów. By sprawa była ścigana z urzędu - musi być zgłoszona, albo poprzez pokrzywdzonego albo poprzez organ ścigania jakim jest Policja. Różnica pomiędzy sprawą cywilną a "z urzędu" polega przede wszystkim na klasyfikacji czynu. A dla Ciebie na poniesionych kosztach i braku możliwości jej wycofania.

To tyle w temacie. Proszę zapoznawać się z funkcjonującym prawem a nie siać teorii prawnych ;)

Pozdrawiam,
Odpowiedź Lemata:
Prawo nie zna pojęcia spamu, pojęcia "spam" i "NIH" się różnią między sobą.
Wysyłanie NIH jest niezgodne z polskim prawem.
Wysyłanie spamu jest niezgodne z netykietą.
uuuu
2013-01-29 01:05:48
dane osobowe
Zgodnie z decyzja GIODO (www.giodo.gov.pl) adres e-mail może być daną osobową, jeśli na podstawie adresu będziemy w stanie zidentyfikować człowieka.

1) tttttttt@o2.pl

2) jankowalski@o2.pl

pierwszy adres nie jest daną osobową, drugi jest (choć jest to dyskusyjne, gdyż nazwisko kowalski nawet połączone z konkretnym imieniem jan nie "wskaże" konkretnej osoby, a zapewne kilka - kilkanaście tysięcy osób.
Zgadzam się natomiast, że spam i nih są (cenzura).
Najbardziej mnie denerwuje wyrywkowe posługiwanie się prawem widocznym w wysyłanych mailach typu:
adres e-mail został zebrany z ogólnodostępnych źródeł
ten e-mail został wysłany zgodnie z.....
Odpowiedź Lemata:
jakim "prawem"? przecież te zdania nic z prawem wspólnego nie mają.
Andrzej P. Woźniak
2016-01-23 01:50:34
Aktualizacja treści
Lemat, mógłbyś trochę zaktualizować tę treść? Ludzie mi wytykają, że promujesz "double opt-in", kiedy poprawna nazwa to "confirmed opt-in". Przecież nie zapisujesz się dwa razy, lecz raz, a potem tylko subskrypcję potwierdzasz.
Odpowiedź Lemata:
tylko, że "confirmed opt-in" i "double opt-in" to nazwy oznaczające to samo:
https://en.wikipedia.org/wiki/Opt-in_email
a moim zdaniem double opt-in jest bardziej powszechną nazwą na ten proces.
Ale fakt faktem, że marketoidzi z programistami mogą błędnie interpretować słowo "confirmed" jako na przykład przepisanie captchy w formularzu a "double" jako dwie kolejne strony formularza, gdzie druga służy do potwierdzenia danych z pierwszego formularza.
Protected by spf
[Nospam-PL.NET]
Seti@Home
www.php.net
© Lemat 2004 - ∞