Lemat, strona prywatna

Nowy Pracownik czyli rekrutacja

Ostatno w firmie, w której pracuję szef zdecydował się zatrudnić nowego pracownika - programistę PHP. Po umieszczeniu we właściwych miejscach ogłoszeń "dam pracę" zgłosiło się 17 osób z całej Polski. Z tego też powodu aby ocenić ich wiedzę i możliwości przygotowałem test, którego część chciałbym Wam zaproponować jako formę zabawy.

Ta zabawa jest przeznaczona dla początkujących webmasterów, zaawansowani pewnie się uśmiechną pod nosem i powiedzą "nie takie rzeczy się robiło" ;) Rzeczywistość jednak okazała się brutalna - tylko 2/3 kandydatów odesłało wyniki, z czego zaledwie kilka zaakceptowałem jako prawidłowe. Trzy osoby zrobiły zadanie na medal (odpowiednio złoty, srebrny i brązowy).

Poniżej są mniej więcej te teksty, które wysyłałem do kandydatów, możecie jest sobie przeczytać, pobrać zipa i zrobić test dla własnej przyjemności - nie przysyłajcie mi wyników!

W pliku zip znajduje się "projekt graficzny" strony, który należy pociąć do HTMLa. Znajduje się tam index.png będący przedmiotem testu oraz podstrona.png nie będąca przedmiotem testu ale ilustrująca jakie elementy graficzne są wspólne. Plik waży 300kB.

Warunki wstępne:

 1. zgodność z oryginałem
  zgodność wymiarów, kolorów, przejścia pomiędzy częściami obrazka muszą być niewidoczne... 
 2. zgodność w różnych wersjach przeglądarek
  strona ma wyglądać identycznie w różnych przeglądarkach (IE5.5+, Firefox, Opera)
 3. Ważnym elementem jest fakt, że klient może np. wpisać dowolnie długi tekst do CMSa - strona musi odpowiednio zareagować w sposób zapobiegający "rozjechaniu się" elementów. Oczywiście w rozsądnych granicach. Nie chodzi o to, aby strona pozostawała cały czas "sztywna" - chodzi o to, jak strona zareaguje na większą treść.
 4. zgodność z walidatorem w3c
  http://validator.w3.org/
 5. czytelność kodu
  ogólnie panujący porządek, odpowiednie wcięcia, zewnętrzny plik css itp.

Dalsze warunki:

procedura testowa obejmie symulowanie klienta czyli wprowadzanie dowolnej długości tekstów i oglądanie rezultatów w różnych przeglądarkach (zgodnie z tym co pisałem poprzednio).

 1. jeżeli w elementach powtarzających się (np. lista newsów) jakieś elementy (np. link "więcej") są przesunięte o kilka pikseli to proszę albo wyciągnąć średnią albo stosować się do wymiarowania pierwszego elementu - nie jest to istotne.
 2. jeżeli gdzieś są linki, to proszę umieścić tam znaczniki <a href="#">, podobnie formularz.
 3. niektóre napisy są graficzne (menu, prawie wszystkie czerwone za wyjątekim tytułów newsów) i takie mogą pozostać. 
 4. wprowadzane teksty powinny symulować typowego*) klienta (blondynkę) - będą to zwykłe teksty a nie słowa składające się z pięćdziesięciu literek "a"

*) posiadamy klienta wrzucającego obrazki 2000x2000 o wadze 1MB

Kandydaci dostali na to 48h, dla nich test był nieco większy - dostali nasz system szablonów i musieli trochę oskryptować tego templejta. Moim zdaniem całą taką stronę, łącznie z postawieniem CMSa da się zrobić w ciągu 16-24h roboczych, sam test - max 4h.

Nie przysyłajcie mi proszę wyników, to jest test wyłącznie dla Waszej przyjemności. Jako uwagę końcową mogę dać tylko jedno - osoba, która nie potrafi poprawnie zrobić tego testu nie powinna szukać posady webmastera.


Data utworzenia : 2005-11-15

Skomentuj ten tekst

Komentarze:

Maciek
2017-07-01 12:36:38
Kodowanie RWD
Kiedyś, strony robiło się łatwiej i szybciej, bo nie było potrzeby dostosowywania do innych urządzeń, niż komputery. Teraz, trzeba dobrze znać co najmniej jeden CSS-owy framework i grzebać się w JavaScripcie.
Odpowiedź Lemata:
Że co?!
papaj
2012-02-22 23:30:58
Też się poddaje.
Przebiję kolegę i poddam się wcześniej. Ale niezły ten teścik i gdybym skończył szkołę informatyczną, a nie samochodówkę, dał bym sobie z tym radę w kilka godz. osobiście mam stronkę w HTML (i hoć wstyd się przyznać ale pisana w Wordzie, choć znam podstawy html, ale chciałem na szybkiego stworzyć własną stronkę (w miarę przyzwoitą) i póścić ją w eter, teraz mogę spokonie dokształcać swoją wiedzę i stworzyć "ludzką" stronę internetową.
Pozdrawiam i życzę innym lepszych wyników.
ps: ja i tak będę webmasterem, ale domorosłym i na moim domowym serwerze ;-) POZDRO
KrzyHu
2007-12-03 00:55:53
Uwaga
Prawda jest taka ze każdy webmaster powinien znać te wszystkie rzeczy o których piszesz, ale... Napisałęś "postanowił zatrudnić nowego pracownika - programistę PHP" Jak dla mnie to zupełnie inna osoba. Może dlatego niewiele osób potrafiło prawidłowo przejść test
Odpowiedź Lemata:
w firmie, w której pracowałem nie było osobnego stanowiska dla cięcia projektów do HTMLa, łączenia pociętego HTMLa z CMSem i podcierania tyłka w kiblu. Wszystko trzeba było robić własnoręcznie. Zlecanie pocięcia projektu grafikom to pomyłka. Jak mam potem poprawiać taki HTML po pocięciu przez automat Photoshopa to dziękuję, wolę sam.
Krzychu
2007-04-18 00:27:27
Jak najlepiej wykonac ramke z zaokraglonymi rogami?
Ja czesto robie 3 zagniezdzone divy, kazdy z odpowiednim tlem, tj. gorna czesc ramki, dolna i powtarzajacy sie w pionie srodek (w sumie 3 gify). Lemat, co sadzisz o takim rozwiazaniu?
Odpowiedź Lemata:
ja dzielę na 9 części. Dzięki temu większy tekst w środku nie spowoduje nieprzyjemnych efektów.
fazer
2007-03-06 22:55:51
cikawe nie powiem
odnośnie stronek to zaokrąglenia da się wykonac bez tabel o css3 co do tekstow i rozjezdrzania to powiem tyle im system bardziej przewidujacy tym użytkownik bardziej głupieje co do przeglądarek to mało kto przetestuje safari ostatecznie zostaje konqueror ale odstępstwa są. Acha nigdy nie byłem i nie zamierzam być webmasterem :) pozdrawiam
Odpowiedź Lemata:
o css3 można spokojnie zapomnieć, to, że strona ma wyglądać identycznie w przeglądarkach wymusza niestety krok wstecz jeżeli chodzi o wszelkie technologie.
wszystkie opinie »
Protected by spf
[Nospam-PL.NET]
Seti@Home
www.php.net
© Lemat 2004 - ∞