Lemat, strona prywatna

Czemu poczta jest klasyfikowana jako spam?

odpowiedzi są w zasadzie trzy:
  1. bo jest to spam i wylądował tam, gdzie jego miejsce
    jest to przypadek trywialny, którym się nie będę zajmował
  2. bo nie jest to spam, ale zawiera w treści zdania/słowa popularne w spamie (np. Viagra)
    to jest też przypadek trywialny - trzeba usunąć z treści emaila te zdania/słowa.
  3. bo ktoś z adminów dał dupy

Przede wszystkim trzeba znać adres/y IP serwera poczty, co automatycznie ogranicza czytelników tego artykułu do informatyków, pozostałym dziękuję, miłego dnia.

Sprawą drugorzędną jest znajomość IP nadawcy listu (gościa z outlookiem), bo ten adres też jest sprawdzany.

Kolejną rzeczą jest reputacja danego IP czyli w skrócie czarne listy DNSBL/RBL. Obecność IP na popularnych czarnych listach można sprawdzić np. na stronie robtex.com. Czarne listy można podzielić na popularne i mniej popularne, publiczne i prywatne, wiarygodne i mniej wiarygodne, listujące adresy IP i listujące sieci (wiele IP), stosowane w formie binarnej lub jako składnik sumy spamowatości emaila.

Jeżeli mamy nasze IP na czarnych listach to trzeba poszukać w naszym otoczeniu kozła ofiarnego. Najpierw szukamy gościa, który:

kozłem ofiarnym jest zawsze admin wyżej wspomnianego gościa. Bo to on odpowiada za bezpieczeństwo i gładką pracę serwera poczty, sieci. Może to być admin serwera pocztowego i może to być admin sieci lokalnej (ale chłopaki, nie bijcie się o zaszczyty). Jeżeli admin dał dupy i pozwolił komuś na rozesłanie spamu to teraz Ty, jako legalny użytkownik masz prawo go opieprzyć. Nie możesz wysłać swoich nagich fotek koleżance spotkanej 5 minut temu na czacie bo ktoś w twoim otoczeniu rozesłał spam (i nie byłeś to oczywiście Ty o Panie i Władco).

Winy nie ponosi zły i okrutny administrator koleżanki. On tylko wykonuje rozkazy^W^Wbroni cnoty^W^Wwykonuje swoją pracę.

Skoro już mamy kozła ofiarnego to należy go złożyć w ofierze (takie masło maślane). Czyli metoda kija i marchewki (obcięcia premii lub dostarczenia kawy i cukru). Niech się gość męczy gdy tymczasem kolejne koleżanki na czacie czekają na takiego przystojniaka jak Ty.


Data utworzenia : 2012-03-17

Skomentuj ten tekst

Komentarze:

habibi
2013-10-01 13:03:22
Wiadomości z t-mobile
Witam
Mam pewien problem.
Wysyłając poczte z komórki (dynamic.t-mobile.pl) poprzez serwer pocztowy postfixa, wszystkie wiadomości są traktowane przez ten serwer (wysyłający) jako spam. Nawet wiadomość zawierająca jedno słowo "test" otrzymuje 6.8 pkt od amavisa. Tak samo wysyłane wiadomości ale z innej lokalizacji nie trafiają do spamu. Prawdopodobnie z innego przekaźnika, z innym IP.
Nie chcę luzować reguł by nie zalał mnie spam z całego swiata.
Co zmienić w konfiguracji by te wiadomości jednak wychodziły.
Pozdrawiam
Odpowiedź Lemata:
szklana kula mówi, że jeżeli wiadomość pasuje do jakieś reguły, to zostanie (nazwa tej reguły) umieszczona w nagłówkach wiadomości/logach. Trzeba znaleźć co to jest za reguła i odpowiednio zareagować.
Protected by spf
[Nospam-PL.NET]
Seti@Home
www.php.net
© Lemat 2004 - ∞